
THIRD ALBUM
Premiera: 8 września 1970 r. (USA), luty 1971 r. (UK)
Sprzedaż: ok. 6 mln, #1 Billboard, #4 US R&B
* 1. I'll Be There (Berry Gordy, Jr., Bob West, Hal Davis, Willie Hutch) - 3:59
2. Ready or Not Here I Come (Can't Hide from Love) (cover zespołu The Delfonics z płyty The Sound of Sexy Soul, 1969 r.) - 2:34
3. Oh How Happy (autor: Charles Hatcher, cover zespołu The Shades of Blue) - 2:16
4. Bridge Over Troubled Water (cover duetu Simon & Garfunkel z płyty o tym samym tytule, 1970 r.) - 5:52
* 5. Can I See You in the Morning (Deke Richards) - 3:09
* 6. Goin' Back to Indiana (The Corporation) - 3:32
* 7. How Funky Is Your Chicken (Lester Lee Carr, Richard Hutch & Willie Hutch) - 2:41
* 8. Mama's Pearl (The Corporation) - 3:09
* 9. Reach In (Beatrice Verdi) - 3:28
10. The Love I Saw In You Was Just a Mirage (cover Smokeya Robinsona i The Miracles) - 4:22
11. Darling Dear" (Gordy, Gordy, Gordy; cover Smokeya Robinsona i The Miracles z płyty A Pocket Full of Miracles, 1970 r.) - 2:40
* - piosenki napisane pierwotnie dla braci Jacksonów
Utwór 1 wyprodukowany przez Boba Westa
Utwory 2 i 3 wyprodukowane przez Hala Davisa
Utwory 4-6, 8-10 wyprodukowane przez The Corporation
Utwór 11 wyprodukowany przez George'a Gordy'ego
Nagrań dokonano w latach 1969 - 70 w Motown Recording Studio, w Los Angeles
Podczas sesji do albumu - poza Christmas Album - powstały również piosenki:
Ask The Lonely
Everybody Is A Star
Never Can Say Goodbye
One Day I'll Mary You
Give Me Half A Chance
After The Storm
Petals
Jamie
Just A Little Misunderstanding
Połowa 1970 roku. Passa Jackson 5 trwa w najlepsze - dziewięć miesięcy po doskonale przyjętym debiucie, dwie płyty w pierwszej szóstce Billboardu, trzy single #1 a nawet umożliwienie zaśpiewania narodowego hymnu Stanów Zjednoczonych podczas międzynarodowych igrzysk sportowych w Ohio... Co dalej? Równo cztery miesiące po premierze ABC, swoją premierę miał kolejny album młodych Jacksonów, nazwany po prostu Third Album czy - jak w niektórych krajach - I'll Be There. To kolejny zbiór nagranych w latach 1969 - 70 jedenastu charakterystycznych (i nieco dojrzalszych od poprzednich) dla grupy piosenek - wciąż przy stosunkowo sporej ilości coverów. To dzięki temu albumowi wylansowane zostały kolejne wielkie przeboje grupy: czwarty już utwór #1 na liście Billboardu, ballada I'll Be There oraz Mama's Pearl. To też przy okazji najlepiej dotychczas sprzedająca się płyta Jackson 5 i najlepiej sprzedający się singiel lat 70. w Stanach Zjednoczonych w ogóle - do dziś rozszedł się aż w 6 milionach egzemplarzy.
I'll Be There - wydany na singlu w 12. urodziny Michaela Jacksona, wraz z One More Chance - to wprawdzie ostatni #1 braci na liście Billboardu (solowo w 1972 szczyt osiągnął jeszcze Michael dzięki Ben), ale jednocześnie czwarty pod rząd osiągnięty przez nich szczyt notowania; Jackson 5 dzięki temu stali pierwszymi czarnoskórymi artystami, którym zdołało się to osiągnąć. I'll Be There to także najpopularniejszy singiel grupy w ogóle - na całym świecie sprzedał się w 6,1 mln egzemplarzach, z czego 4,2 w samych Stanach Zjednoczonych. Pobiło to rekord wytwórni Motown, dotychczas należący do Marvine Gaye'a i jego I Heard It Through the Grapevine (tylko w USA; singiel Gaye'a na całym świecie sprzedany został w nakładzie 7 milionów sztuk) - na kolejny wytwórnia musiała czekać aż do 1981, kiedy to wydano duet Diany Ross i Lionela Ritchie, Endless Love. I'll Be There ponadto utrzymało się aż 4 tygodnie na liście singli pop Billboardu (17 października 1971 zepchnął ze szczytu Cracklin' Rosie Neila Diamonda, 14 listopada ustąpił miejsca I Think I Love You The Partridge Family) i 6 tygodni na liście singli czarnoskórych artystów. W Wielkiej Brytanii utwór dotarł maksymalnie do 4. miejsca listy przebojów.
- You and I must make a pact
We must bring salvation back
Where there is love - I'll be there...
Utwór był wykonywany na niemal wszystkich koncertach Jackson 5 i Michaela Jacksona (jest wobec tego także elementem każdej trasy koncertowej z udziałem Króla Popu); przewidziany był też jako element anulowanej serii koncertów This Is It z 2009 roku. Od 1981 do 1989 roku muzyk wykonywał balladę tuż przed Rock With You, za każdym razem po jej odtworzeniu teatralnie ją przeżywając (śpiewając m.in. can you feel it, będące aluzją do singla braci Jacksonów z 1980 roku), następnie wystukując już rytm do Rock With You. Warto też dodać o występie braci dla Motown w 1983 r. - wyjątkowym chociażby z uwagi na fakt dołączenia po długiej przerwie do zespołu Jermaine'a - w którym podczas śpiewanego na wizji na żywo I'll Be There starszemu bratu, jak na złość, nie włączył się mikrofon. Michael pospieszył bratu na ratunek ze swoim.

Motown 25, 1983; pamiętne wykonanie I'll Be There
Piosenka trafiła do odcinka Pinestock USA kreskówki z Jacksonami w 1971; bywała również elementem telewizyjnej serii The Jacksons w latach 1976 i 1977. Ponadto, Michael Jackson nagrał prawdopodobnie w latach 80. I'll Be There (jego ulubioną - obok ABC oraz Never Can Say Good-bye - piosenkę z okresu Motown) raz jeszcze na niezrealizowaną składankę Decade przewidzianą do wydania w 1990 roku. Ostatecznie dorosła wersja trafiła we fragmencie do reklamy Pepsi z 1992: w klipie widzimy Michaela śpiewającego i akompaniującego sobie na fortepianie do piosenki; w trakcie dołącza do niego imitacja młodego Michaela, pokazywane są też archiwalne sceny z innymi braćmi. Reklamówkę znaleźć można na oficjalnym wideo Dangerous: The Short Films.
I'll Be There było później wielokrotnie reinterpretowane przez innych artystów. Do najpopularniejszych wersji należy przede wszystkim cover Mariah Carey w duecie z Treyem Lorenzen, wykonany na koncertowej płycie MTV Unplugged w 1992 roku. Co ciekawe, fragment występu nie był przewidziany na singiel - to wytwórnia Carey Columbia dostała wiele listów z prośbą o wypromowanie piosenki. Trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę - piosenka po 21 latach trafiła znowu na szczyt listy Billboardu; co ciekawe, jest to jedyny #1 tej listy z jakiejkolwiek płyty popularnego cyklu MTV. Nic też dziwnego, że to właśnie ten utwór Mariah wykonała podczas pożegnania Michaela Jacksona w lipcu 2009 roku. Innymi znanymi artystami, którzy wzięli na warsztat singiel Jacksonów, to m.in. The Temptations (płyta Reflections), Westlife, New Kids Of The Block (cover zagrany podczas koncertu tuż po śmierci Michaela Jacksona), Mark Kozelek (podobnie - utwór można było usłyszeć m.in. na jego koncercie w Polsce w ramach 4. edycji Off Festiwalu w Mysłowicach), LaToya Jackson (w 1995 roku w duecie z Kim Knudsen na płycie Stop In The Name of Love z coverami piosenek zespołu Motown) Josie and the Pussycats, Menowin Fröhlich, Me First and the Gimme Gimmes a nawet... Green Day.
Mama's Pearl to drugi i ostatni utwór promujący Third Album. Ta piosenka to niejako powrót stylistyczny do pierwszych singli zespołu; przerwał jednak dobrą passę grupy. Zespołowi nie udało się podołać braciom Osmonds i ich One Bad Apple - Jacksonowie dotarli do 2. miejsca Billboardu. Był to też piąty z sześciu pod rząd utwór w top 5 - ostatnim tak wysoko notowanym okazać miał się Never Can Say Good-Bye z kolejnej płyty. Wyniki popularności w Wielkiej Brytanii okazały się jeszcze gorsze - tam Mama's Pearl dotarło zaledwie do 25. miejsca. Na całym świecie singiel ostatecznie sprzedał się w ilości 2,4 miliona, z czego 1,9 przypadło na Stany Zjednoczone. Co ciekawe, piosenka nie wszędzie miała swoją stronę B - tylko w niektórych państwach wydawano Mama's Pearl razem z Darling Dear.
- Mama's pearl, let down those curls
Let me give my love a whirl
Find what you been missing



Ponadto, Goin' Back To Indiana (z Can I See You In The Morning jako b-side) oraz How Funky Is Your Chicken zostało wydane jako single w kilku europejskich krajach - pierwszych z nich osiągnął nawet 1. miejsce listy przebojów w Szwecji. Koncertowa wersja piosenki z 29 maja 1971 r. z tytułowego Gary (miejsce urodzenia braci Jacksonów) została, między innymi, umieszczona na specjalnym albumie Goin' Back To Indiana z września 1971. Program telewizyjny poświęcony powrotowi braci do miasta rodzinnego nagrano dwa miesiące wcześniej, na wizji wyemitowano go w stacji ABC. Piosenka pojawiła się ponadto jako element koncertu The Jackson Family Honors z 1994 roku; została zaśpiewana przez aktualnie wówczas najmłodszych członków rodziny.
Ready Or Not (Here I Come), w oryginale zwany Ready Or Not Here I Come (Can't Hide From Your Love), znany masom może być bardziej w wersji The Fugees z 1996 roku. Z kolei fanom Darling Dear należy polecić Muro Mix z wydanej w Japonii składanki Jackson 5 Remixes In 2000 - znaleźć tam można dodatkowe wokale z sesji nagraniowej do piosenki. Ta była ponadto w 2006 roku samplowana przez Mic Little'a, w utworze Put In The Letter nagranym razem z Ne-Yo.
Gdzie szukać innych piosenek z albumu w kreskówkach z Jacksonami?
- Oh How Happy, The Love I Saw In You Was Just A Mirage - Wizard Of Soul
Ready Or Not (Here I Come) - Jackson Island
Can I See You In The Morning - Cinder Jackson
Goin' Back To Indiana (wersja alternatywna) - It All Started With
How Funky Is Your Chicken - The Winners Circle
Darling Dear - The Michael Look

opisu nie uzupełnił Kaem, ale pewnie jeszcze to zrobiRecenzja z AllMusic, ocena albumu: 4/5 wrote:During the fall of 1970, pop music lovers remained in the grip of Jackson 5 fever. The quintet's Third Album (1970) continued the trend with another huge crossover smash. Similarly, it followed its two predecessors into the upper echelons of the pop (number four) and R&B (number one) LP surveys. It further mirrored their first two collections by taking a pair of singles into the Top Five with the best-selling ballad "I'll Be There" (number one) and the loose and funky "Mama's Pearl." The latter was credited to "the Corporation," consisting of Bobby Taylor, instrumentalists Deke Richards (guitar), Freddie Perren (keyboard), Fonce Mizell (keyboards), and Motown founder Berry Gordy. Together, they had tailored the Jackson 5 to reflect the unmistakable Motown sound, expanding just enough to incorporate other significant influences as well. From the Thom Bell/William Hart Philly soul songbook comes the non-Motor City highlight "Ready or Not Here I Come (Can't Hide from Love)" -- a focus track for the Delfonics a year earlier. The update of Smokey Robinson & the Miracles' "The Love I Saw in You Was Just a Mirage" and the midtempo closer, "Darling Dear" (which Robinson and company had concurrently included on their Pocket Full of Miracles LP from 1970), are likewise worthwhile spins. Perhaps not all that coincidentally, both releases also feature tastefully scored arrangements of Paul Simon's "Bridge Over Troubled Water," with the Jacksons' version getting the nod. In addition to being the name of their forthcoming ABC-TV prime time special, "Goin' Back to Indiana" makes its debut appearance here as an upbeat acknowledgment of the Jackson brothers' native stomping grounds.