Jackson 5 - Skywriter (1973)

Dyskusje na temat działalności muzycznej i filmowej Michaela Jacksona, bez wnikania w życie osobiste. Od najważniejszych albumów po muzyczne nagrody i ciekawostki fonograficzne.

Moderatorzy: DaX, Sephiroth820, MJowitek, majkelzawszespoko, LittleDevil

Jak oceniasz tę płytę?

1
0
Brak głosów
2
0
Brak głosów
3
2
29%
4
2
29%
5
2
29%
6
1
14%
 
Liczba głosów: 7

Awatar użytkownika
Pank
Posty: 2160
Rejestracja: czw, 10 mar 2005, 19:07

Jackson 5 - Skywriter (1973)

Post autor: Pank »

Obrazek Obrazek


SKYWRITER
Premiera: 29 marca 1973 (USA), lipiec 1973 (UK)
Sprzedaż: ok. 2,8 mln (w tym 1,8 mln w USA); #44 Billboard, #15 R&B


* 1. Skywriter (Larson, Marcellino) – 3:08
* 2. Hallelujah Day (Perren, Yarian) – 2:46
* 3. The Boogie Man (Richards) – 2:56
4. Touch (autorzy: Sayer, Wilson; cover The Supremes z płyty Touch, 1971) – 3:00
5. Corner of the Sky (autor: Schwartz; z broadwayowskiego musicalu Pippin) – 3:33
6. Can't Quit Your Love (autorzy: Caston, Wakefield; cover The Four Tops z płyty Nature Planned It, 1972) – 3:12
* 7. Uppermost (Davis) – 2:26
* 8. World of Sunshine (Larson, Marcellino) – 2:45
* 9. Ooh, I'd Love to Be with You (Mizell, Mizell) – 2:49
* 10. You Made Me What I Am (The Corporation) – 2:50

* - piosenki napisane pierwotnie dla braci Jacksonów

Główny producent: Berry Gordy; inni: Jerry Marcellino, Mel Larson, Freddie Perren, Fonce Mizell, Deke Richards, Hal Davis, Sherlie Matthews.
Nagrań dokonano w latach 1972 - 73



Po trzech latach licznych sukcesów kariera Jackson 5 znacznie zwolniła. Zapowiedź kryzysu jawiła się już na Lookin' Through The Windows z maja 1972 r. - albumie znakomitym, lecz promowanym singlami niedocierającymi nawet do pierwszej dziesiątki list przebojów. Cztery miesiące później, po ciepłym przyjęciu solowego Ben, nastąpiło ostateczne załamanie. Niech o słabnącej pozycji Jacksonów w 1973 roku świadczy fakt, że wydany dwa tygodnie później kolejny album Michaela Music & Me ledwo dotarł do pierwszej setki najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych! W dodatku tylko jeden singiel ze Skywriter doszedł tam do 18. miejsca listy przebojów. Jeszcze gorzej miała się sprzedać tylko kolejna płyta Jacksonów...

Skywriter to też ostatni dziecięcy album Jacksonów - Michael wyraźnie dorastał, głos zaczął ulegać powolnym zmianom (co słychać już chociażby w Hallelujah Day), postępował też problem z repertuarem. Coraz dojrzalsi, piszący własne utwory bracia wciąż nie mieli możliwości decydowania o piosenkach, coraz ciężej było im się też identyfikować z materiałem przekazywanym im od muzyków z Motown. Musiało to rodzić frustracje; znamienne w tym wypadku jest to, że pozując na okładce z samolotem z początku XX wieku w tle, bracia mają bardzo poważne miny...

Corner Of The Sky, zaprezentowany podczas programu Soul Train i wydany na singlu jeszcze w październiku 1972 roku wraz z To Know z poprzedniej płyty, pierwotnie znaleźć miał się na płycie zespołu Frankie Valli And The Four Seasons; ostatecznie trafił do repertuaru Jackson 5 w wersji zaśpiewanej przez wszystkich pięciu braci. Piosenka trafiła ponadto do sponsorowanego przez Berry'ego Gordy'ego broadwayowskiego Pippin i wraz z wersją Johna Rubinsteina pojawiła się na albumie z muzyką do musicalu. Sam utwór nie namieszał jednak na listach przebojów, dochodząc ledwie do 18. miejsca na amerykańskiej liście przebojów i maksymalnie do 9. na liście R&B. Na całym świecie sprzedano zaledwie nieco ponad 550 tysięcy egzemplarzy singla, w tym 380 tysięcy w samych Stanach Zjednoczonych. Dla zespołu, którego piosenki jeszcze kilka temu rozchodziły się w nakładzie kilku milionów...
  • Now there’ll be dancing in the street
    This is the day we’ve been waiting for, yeah
    Hallelujah day
    Sing it, yeah
Hallelujah Day, z You Made Me What I Am jako b-side, to pierwszy singiel Jacksonów, na którym wyraźnie słychać zmianę głosu Michaela. Piosenka wydana w lutym 1973 r. celebrująca zakończenie wojny w Wietnamie, również nie przypadła do gustu Amerykanom - utwór dotarł do 28. miejsca listy przebojów i maksymalnie do 10. na liście r&b. Rozszedł się w nakładzie 600 tysięcy, w tym nieco ponad połowa w ojczystym kraju braci. To też pierwszy singiel z tego albumu notowany w Wielkiej Brytanii - znalazł się na maksymalnie na pozycji 20. Może dlatego ten czynnik sprawił, że tylko tam - we wrześniu 1973 r. - wydano kolejny singiel z płyty, tytułowy Skywriter (tym razem z Ain't Nothin' Like the Real Thing z Lookin Through The Windows jako stronę drugą). Choć zajął ostatecznie tylko 25. miejsce, stanowił główny utwór wydanej ponownie cztery lata później 3-utworowej EPki Jackson 5, czyli Jukebox Gem. Co więcej, utwór w unowocześnionej wersji Stargate'a otwierał dość popularną kompilację remiksów Jackson 5 The Remix Suite z 2009 r.

Obrazek Obrazek Obrazek

Premiera singla The Boogie Man przewidziana w Stanach Zjednoczonych w marcu 1974 r. (a więc... pół roku po premierze kolejnego albumu, Get It Together) nie doszła do skutku - nieliczne wydane kopie utworu dla stacji radiowych stanowią dziś nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Piosenka wydana w Wielkiej Brytanii wraz z Don't Let Your Baby Catch You (z Lookin' Through The Windows) dotarła ledwie do... 58. miejsca. Wobec tak niskiego zainteresowania braćmi, czym prędzej zrezygnowano z promowania albumu.

Parę słów o niesinglowych utworach ze Skywriter:

- nagranie przeróbki Touch, mało popularnego singla The Supremes z 1971 r. z płyty o tym samym tytule, okazało się bodaj najbardziej kontrowersyjną decyzją Motown związaną z zespołem: ballada opowiada o... zaspokojeniu kobiety w łóżku. Nie przeszkodziło to jednak nikomu wrzucić nagrania jako b-side tytułowego utworu z kolejnej płyty Jackson 5
- podobny los spotkał I Can't Quit Your Love (cover The Four Tops), które znaleźć można również na singlach Whatever You Got, I Want w Stanach Zjednoczonych (październik 1974) i Forever Came Today (II połowa 1975) w Wielkiej Brytanii; sami Jacksonowie wykonywali utwór jeszcze w 1977 roku jako element jednego z odcinków swojego telewizyjnego programu.
- w tej samej serii znaleźć można również inną piosenką z albumu Skywriter - World Of Sunshine
- Ooh I'd Love To Be With You można znaleźć również na składance Soulsation! z 1995 roku jako wcześniej nieznany utwór; jest to oczywiście pomyłka.

Na jednej z wydanych w 2001 r. reedycji albumu (Two Classic Albums / One CD), album została zestawiony wraz Get It Together i wydany wraz z trzema bonusami - odrzutami z sesji nagraniowych tego okresu: Pride and Joy, Love's Gone Bad i Love Is the Thing You Need. Wszystkie te kompozycje można było odnaleźć już na mającej premierę w październiku 1975 r. płycie Joyful Jukebox Music.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr, 27 paź 2010, 17:14 przez Pank, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Stanisław Leon Kazberuk
Posty: 349
Rejestracja: wt, 01 sie 2006, 22:06
Skąd: z Poznania.

Post autor: Stanisław Leon Kazberuk »

Sama płyta jest raczej dość mierna w oczach krytyków, bo to przecież chyba bodaj największa klapa wśród płyt J5? W każdym razie nie sprzedawała się dobrze, bo i repertuar troszkę inny. Sam Michael wspomniał w "Moonwalku" przecież, że jak tylko dostali piosenkę tytułową, od razu wiedział, że to do nich nie pasuje. I taka jest ta płyta dla mnie - część rzeczy brzmi, jakby były wymuszone nieco. Nie jest to z pewnością aż tak zła płyta, jak uważa szanowna krytyka, ale nie stanowi to dla mnie mocnego punktu w dyskografii. Dość wspomnieć "You Made Me What I Am", "I Can't Quit Your Love", czy "Skywriter", które zaskakują brakiem jakiegokolwiek pomysłu - z drugiej strony mamy jednak "Touch", "Corner of the sky", czy "World of sunshine", które naprawdę urzekają. Czyli płyta bardzo nierówna.
ODPOWIEDZ